Dzięki kolejnym reformom WPR rolnictwo stało się bardziej zorientowane na rynek, przy jednoczesnym zachowaniu wsparcia dochodów producentów, poprawiła się spójność wymogów w zakresie ochrony środowiska i zwiększyło poparcie dla polityki rozwoju obszarów wiejskich jako zintegrowanej metody rozwoju obszarów wiejskich w całej UE.
Przewiduje się, że nasilą się negatywne skutki dla dochodów z działalności rolniczej, gdyż
rolnicy stoją w obliczu większej liczby zagrożeń, spadku wydajności i obniżenia marż ze względu na rosnące ceny środków produkcji. Istnieje zatem potrzeba utrzymania wsparcia dochodów i zwiększenia skuteczności instrumentów służących do zwalczania zagrożeń i reagowania w sytuacjach kryzysowych. Silne rolnictwo ma kluczowe znaczenie dla europejskiego przemysłu spożywczego i światowego bezpieczeństwa żywnościowego.
Konieczne będzie udzielanie pomocy rolnikom i leśnikom, na których w głównej mierze spoczywa odpowiedzialność za gospodarowanie gruntami, z przeznaczeniem na przyjmowanie i utrzymywanie przez nich systemów i praktyk rolnych szczególnie sprzyjających realizacji celów w zakresie ochrony środowiska i klimatu, ponieważ ceny rynkowe nie obejmują zapewniania tych dóbr publicznych.
Po raz pierwszy wprowadza ona do pierwszego filaru WPR silny element ekologizacji, dzięki
czemu wszyscy rolnicy w UE, którzy otrzymują wsparcie, będą musieli spełniać dodatkowe
warunki poza wymogami zasady wzajemnej zgodności, a w ramach normalnej działalności
będą zapewniać korzyści dla klimatu i środowiska.Trzydzieści procent płatności
bezpośrednich będzie od teraz związanych z ekologizacją.
Od 2014 r. wspólny w całej UE system płatności bezpośrednich zastąpi system płatności
jednolitych oraz system jednolitej płatności obszarowej. System będzie działał na podstawie
uprawnień do płatności przyznawanych na szczeblu krajowym lub regionalnym wszystkim
rolnikom zgodnie z kwalifikującymi się hektarami w pierwszym roku składania wniosków. W
ten sposób model regionalny, który obecnie jest dobrowolny, zostanie upowszechniony, co
również pozwoli objąć systemem wszystkie grunty rolne.
Zdefiniowanie rolnika czynnego zawodowo dodatkowo zwiększa ukierunkowanie na rolników faktycznie prowadzących działalność rolniczą, a zarazem uzasadnia konieczność przyznawania wsparcia. Ponadto przewidziano stopniowe zmniejszanie i ograniczenie wsparcia dla dużych beneficjentów, z odpowiednim uwzględnieniem zatrudnienia.
Ma zostać ustanowiony uproszczony system dla drobnych producentów rolnych (do 10 % rocznego pułapu krajowego), którzy mogą w jego ramach otrzymywać płatność ryczałtową zastępującą wszystkie płatności bezpośrednie; system zapewni uproszczenie administracyjne oraz złagodzenie obowiązków dla drobnych producentów rolnych, związanych z ekologizacją, zasadą wzajemnej zgodności i kontrolami.
Pod względem uproszczenia nowy system płatności bezpośrednich będzie opierał się na
jednym rodzaju uprawnień do płatności.
Na podstawie:
Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego zasady przekazywania rolnikom płatności bezpośrednich wynikających z systemów wsparcia w ramach wspólnej polityki rolnej (rozporządzenie o płatnościach bezpośrednich).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz