piątek, 21 października 2011

Rolnik może sprzedać własne wino

Ustawa winiarska otwiera nowe możliwości dla polskich sadowników. Będą oni mogli pochwalić się, wyprodukowanym we własnym gospodarstwie, dobrym winem owocowym z jabłek, porzeczek , truskawek czy aronii.
Nowa ustawa winiarska pozwala już rolnikowi na zbywanie własnych win bez konieczności rejestracji działalności gospodarczej.
Rolnik wytwarzający wino może być nadal zarejestrowany w KRUS oraz nie musi rejestrować się w centralnej ewidencji informacji o działalności gospodarczej (CEIDG), o ile nie wytwarza więcej niż 100 tys. litrów wina (100 hektolitrów) z winogron z własnej uprawy.
Rolnik musi dokonać jednak wpisu do ewidencji producentów i przedsiębiorców wyrabiających wino z winogron pozyskiwanych z upraw winorośli położonych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Rejestr prowadzi Agencja Rynku Rolnego.
Producent musi mieć tytuł prawny (własność, dzierżawa) do winnicy i obiektów budowlanych w których jest prowadzony wyrób wina.
Podstawowe obowiązki dla producentów win zostały określone w ustawie o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina (DzU z 2011 r. nr 120, poz. 690).
Ustawa reguluje:
• zasady wyrobu fermentowanych napojów winiarskich oraz obrotu wyrobami
winiarskimi;
• zasady wykonywania działalności gospodarczej w zakresie wyrobu i rozlewu
wyrobów winiarskich;
• organizację rynku wina;
• zasady i tryb rejestracji nazw pochodzenia oraz oznaczeń geograficznych
wyrobów winiarskich pozyskanych z winogron pochodzących z upraw winorośli
położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Przepisy ustawy o wyrobach winiarskich obejmują obok produkcji wina z winogron , także inne napoje alkoholowe, jak: wina owocowe, cydr i perry oraz popularne już u nas miody pitne.
Wyroby te można produkować jedynie z surowców uzyskanych z własnego gospodarstwa, a ponadto trzeba uzyskać wpis do rejestru przedsiębiorców wykonujących działalność w zakresie wyrobu lub rozlewu wyrobów winiarskich, prowadzonego przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. W tym wypadku, tym samym, trzeba być przedsiębiorcą działającym na podstawie wpisu do CEIDG lub KRS.

Mali producenci wymienionych wyżej napojów alkoholowych, produkujących je z prowadzonych przez siebie upraw i hodowli, o ile wytwarzają do 10 tys. litrów win owocowych, cydru lub perry albo miodu pitnego uzyskanego z nie więcej niż 500 litrów miodu pochodzącego z własnej pasieki objęci są łagodniejszymi przepisami przewidzianymi dla małych producentów.
Taki producent musi mieć tytuł prawny do co najmniej 1 ha gruntów rolnych obsadzonych drzewami lub krzewami owocowymi, a producenci miodów pitnych, powinni prowadzić pasiekę spełniającą wymagania określone dla producentów miodu w ramach działów specjalnych produkcji rolnej (zgodnie z art. 2 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Mały przedsiębiorca zobowiązany jest jednak do:
• Opracowania i wdrożenia systemu kontroli wewnętrznej wyrobu lub rozlewu wyrobów winiarskich,
• Zabezpieczenia i usuwania odpadów poprodukcyjnych,
• Wyznaczenia osoby odpowiedzialnej za kontrolę jakości,
• Posiadania tytułu prawnego obiektów budowlanych w których jest prowadzony wyrób i rozlew,
• Uzyskaniu dokumentu poświadczającego o niekaralności.

Znacznie więcej obowiązków ma producent, który kupuje owoce od innych producentów i z nich produkuje trunek.
Produkcja większej ilości wyrobów winiarskich z własnych lub kupowanych surowców oprócz założenia działalności gospodarczej wymaga spełnienia więcej formalności. Właściciel takiej wytwórni musi ponadto dysponować:
• Zbiornikami do magazynowania i przechowywania wyrobów winiarskich,
• Urządzeniami filtracyjnymi,
• Urządzeniami do przygotowania opakowań jednostkowych, zwłaszcza mycia i odkażania,
• Urządzenia do napełniania opakowań,
• Urządzenia laboratoryjne umożliwiające badanie jakości wyrobów winiarskich.
Ponadto obiekty produkcyjne i urządzenia powinny spełniać wymagania przepisów przeciwpożarowych, sanitarnych i o ochronie środowiska. Wymagany jest też tytuł prawny do obiektów budowlanych, a przedsiębiorca nie może być karany za przestępstwo przeciwko mieniu lub wiarygodności dokumentów oraz nie może zalegać z należnościami wobec ZUS, KRUS, Skarbu Państwa.
Ustawa winiarska określiła zasady klasyfikacji wyrobów winiarskich. Wśród fermentowanych napojów winiarskich znalazło się 18 definicji trunków, i są to:
miody pitne, wina owocowe, wina owocowe niskoalkoholowe, wina z soku winogronowego, nalewki na winach, napoje winne owocowe lub miodowe, cydr i perry.
Te ostatnie trunki , popularne w wielu krajach Unii Europejskiej i walczące o popularność z piwem, ze względu na złe przepisy u nas nie mogły być produkowane.
Poszczególne trunki scharakteryzowane są pod względem zawartości alkoholu, sposobu otrzymywania oraz składu surowcowego.

Reasumując nowa przepisy o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina:
• po pierwsze – umożliwiają producentom wyrabiającym wino z własnych winogron sprzedaż detaliczną własnego wina w miejscu produkcji, bez konieczności posiadania “sklepu”, a więc lokalu spełniającego określone wymogi i zatwierdzonego przez Sanepid
• po drugie – umożliwiają rolnikom produkcję wina winogronowego z własnego surowca w ilości do 100 hektolitrów rocznie na zasadach działalności rolniczej, bez konieczności rejestrowania działalności gospodarczej i w konsekwencji zmiany ubezpieczenia w KRUS na ZUS.
• i po trzecie –„mali producenci”, którzy wytwarzają do 10 tys. litrów win owocowych, cydru lub perry albo miodu pitnego uzyskanego z nie więcej niż 500 litrów miodu pochodzącego z własnej pasieki objęci są łagodniejszymi przepisami.

Przepisy te mają zachęcić rolników i innych właścicieli niewielkich winnic do podjęcia komercyjnej produkcji i sprzedaży wina we własnych gospodarstwach. Miejmy nadzieję, że teraz szersze grono naszych winiarzy podejmie taką produkcję i rozwinie działalność agroturystyczną.